MTB přestavníky

Jaké přestavníky budou nejlepší místo starých spálených?

Po minulé zkušenosti opadla důvěra v ROCO přestavníky i když jsem je vlastně nikdy před tím elektricky zatím nepoháněl. Ale potřeboval jsem pořídit další nové, protože i po kanibalizaci a zprovoznění starších mi pár kousků chybělo. Ale má smysl kupovat nové za vyšší cenu než moderní motorické přestavníky? Pokud bych měl na mysli servo přestavníky, tak ty by vyšle ještě levněji. Jenže k nim bych musel koupit jinou desku. Takže jsem se rozhodl vyzkoušet se stávající switch deskou populární MTB přestavníky.

Instalace MTB5

Switch deska podporuje přestavníky různých výrobců, včetně MTB, kde je uveden v návodu i popis zapojení. Tento doporučuje použít MTB5, které jsou sice o stovku dražší oproti MTB1, ale mají výhodu v pouze dvoudrátovém připojení. A mechanicky mají zacvakávací konektor oproti šroubovacímu, což by mi ani tak nevadilo.
MTB1 má připojení 3-drátové, ale nyvýhodu, že společný pól je plus. Takže by neměl jít připojit k switch desce, ale myslím si, že to by šlo vyřešit jumperem na desce a SW nastavením.
Ale snad po zralé úvaze jsem objednal 5 kousků MTB5 do modulu 3 a všechny je naimplementoval. Vše fungovalo na první zapojení, takže po této stránce pohoda. Po mechanické stránce jsou to takové hlučné rachoťáky. To serva jsou daleko tišší.
Zásilka MTB Zásilka MTB
Instalovaný přestavník s nezkrácenou jehlou Instalovaný přestavník s nezkrácenou jehlou
Pohled na všechny instalované MTB přestavníky Pohled na všechny instalované MTB přestavníky

Výhody/nevýhody Serva oproti MTB

  • serva jsou tichá
  • serva mají více možností nastavení - koncové body a rychlost
  • u MTB se lépe instaluje výška jehly

Hříchy začátků

Zde se ukázal také jeden můj další nedostatek. V začátcích jsem pod každou ROCO vyhýbku vyvrtal díru, kdybych místo mžikových přestavníků chtěl dát motorické. Ale potom jsem to už neřešil a to se nyní ukázalo jako problém, pratože u dvou vyhýbek dírka chybí! Takto jsem si zbytečně přidělal práci. Byť mám zespodu dobrý přístup, tak vždy tu existuje nebezpečí, že vrtákem zespodu projedu až do vyhýbky, tu zničím a bude vymalováno. Proto jsem k vrtání nepoužil vrtáku, ale maličkou frézu, takže jsem vlastně dírku jemně frézoval. I tak je to problém a musíme se velmi opatrně, protože frézovaný materiál leze i nahoru a člověk ani nepozná, že už je venku a tlačí před sebou materiál nahoru. Další zrada je ta, že se nemůžete trefit s dírkou přesně na milimetr tam kam potřebujete, to uvidíte až po vyvrtání. Ale potom už stačí dírku jen rozšířit správným směrem, to už je pohoda.

Montážní otvor pohled z větší výšky Montážní otvor pohled z větší výšky
Montážní otvor pro vyhýbku pod tunelem Montážní otvor pro vyhýbku pod tunelem
Frézování nové díry pod vyhýbkou Frézování nové díry pod vyhýbkou